Technical Program

3 to 5 January 2018
Sheraton Imperial Hotel Kuala Lumpur, Malaysia

 

Day 1 (3rd January 2018)
Nusantara Ballroom 2, Level 2
8.45 to 9.00   :   Opening Speech
9.00 to 9.45   :   Dr M. Meyyapan, NASA 
9.45 to 10.30 :   Prof L. Vayssieres, XJTU
10.30 to 11.00 :   Morning Tea Break

Meeting Room DO1@M (Mezzanine Floor)

Meeting Room DO2@M (Mezzanine Floor)

Theme: IoT

Theme: Carbon Materials/Low Dimensional Materials

WA1-1
11.00-11.25:
Invited, Prof Tan Cher Ming, CGU, Taiwan WA2-1
11.00-11.25:
Invited, Prof Beng Kang Tay, NTU, Singapore
WA1-2
11.25-11.50:
Invited, Prof J.S. Yoon, PU, Korea WA2-2
11.25-11.50:
Invited, Prof Chao-Sung Lai, CGU, Taiwan
WA1-3
11.50-12.10:
Handie Ahmataku, X-Fab Sarawak Sdn. Bhd WA2-3
11.50-12.15:
Invited, Takatoshi Yamada, AIST, Japan
WA1-4
12.15-12.30:
Theerapat Pobkrut, Mahidol U, Thailand WA2-4
12.15-12.40:
Invited, Prof S. Swarminathan, DIT, India

12.40 to 14.00: Lunch + Poster Session

Meeting Room DO1@M (Mezzanine Floor)

Meeting Room DO2@M (Mezzanine Floor)

Theme: MEMS/NEMS-1

Theme: Nanomaterials

WP1-1
14.00-14.25:
Invited, Prof Honglong Chang, NPU, China WP2-1
14.00-14.25:
Invited, N. Raghavan, SUTD, Singapore
WP1-2
14.25-14.50:
Invited, Prof Kai Tao, NPU, China WP2-2
14.25-14.50:
Invited, Dr Ciprian Iliescu, NUS, Singapore
WP1-3
14.50-15.10:
Anuar Jaafar, U. Tenikal Malaya, Malaysia WP2-3
14.50-15.10:
Sharifah Fatmadiana Wan Muhamad Hatta, UM, Malaysia
WP1-4
15.10-15.30:
Xianxue Liu, China Academy of Engineering Physics, China WP2-4
15.10-15.30:
Thanaphon Kansaard, King Mongkut’s Inst., Thailand

15.30 to 16.00: Poster Session and Afternoon Tea Break

Meeting Room DO1@M (Mezzanine Floor)

Meeting Room DO2@M (Mezzanine Floor)

Theme: MEMS/NEMS-2

Theme: Carbon Materials/Low Dimensional Materials

WP1-5
16.00-16.25:
Invited, Teck Kheng Lee, ITE, Singapore WP2-5
16.00-16.25:
Invited, Prof Thomas Osipowicz, NUS, Singapore
WP1-6
16.25-16.50:
Invited, Prof Qiang Shen, NPU, China WP2-6
16.25-16.50:
Invited, Prof Jean-Francois Feller, UBL, France
WP1-7
16.50-17.15:
Invited, Prof Norhayati Soin, UM, Malaysia WP2-7
16.50-17.15:
Invited, Prof Wu Jin, Sun Yat-sen University, China
WP1-8
17.15-17.35:
Siti Hajar Abd Rahman, UM, Malaysia

 

 

Day 2 (4th January 2018)

Meeting Room Do@M, Mezzanine floor
9.00 to 9.45: Prof G. Barbastathis, MIT

9.45 to 10.30: Morning Tea Break

Meeting Room DO1@M, Mezzanine Floor

Meeting Room DO2@M, Mezzanine Floor

Theme: Optoelectronics / Nanophotonics

Theme: Energy Harvesting/Battery

TA1-1
10.55-11.20:
Invited, Maciej Baranski, NTU, Singapore TA2-1
10.30-10.55:
Invited, Prof Federico Rosei, INRS, Canada
TA1-2
11.20-11.40:
Rathnakanna Kailasam, Anna University, India TA2-2
10.55-11.20:
Invited, Prof Daniel Chua, NUS, Singapore
TA1-3
11.40-12.00:
M. A. S. Mohammad Haniff, MIMOS Berhad, Malaysia TA2-3
11.20-11.45:
Invited, Prof Kai Tao, NPU, China
TA1-4
12.00-12.20:
Prof Terence Wong, NTU, Singapore TA2-4
11.45-12.05:
R. Parasuraman, Anna Univeristy, India
TA1-5
12.20-12.40:
Preetpal Singh, CGU, Taiwan TA2-5
12.05-12.25:
Zhuk Siarhei, NOVITAS, Singapore
TA2-6
12.25-12.45:
Shu Hearn Yu, NUS, Singapore

12.45 to 14.00: Lunch

Meeting Room DO1@M, Mezzanine Floor

Meeting Room DO2@M, Mezzanine Floor

Theme: Nano/Microfabrication

Theme: Carbon Materials/Low Dimensional Materials

TP1-1
14.00-14.25:
Invited, Prof Jiunn-Woei Liaw, CGU, Taiwan TP2-1
14.00-14.25:
Invited, Prof Mauro Giorcelli, Politecnico Torino, Italy
TP1-2
14.25-14.50:
Invited, Prof K.S. Chang-Liao, THU, Taiwan TP2-2
14.25-14.50:
Edwin Bin Leong Ong, NUS, Singapore
TP1-3
14.50-15.15:
Invited, Prof Pradeep Dixit, IIT, India
TP1-4
15.15-15.35:
Sheau Wei Ong, NUS, Singapore

15.40 to 16.00: Poster Session and Afternoon Tea Break

Meeting Room DO1@M, Mezzanine Floor

Meeting Room DO2@M, Mezzanine Floor

Theme: Sensors/Actuators-1

Theme: Electronic Skin

TP1-5
16.00-16.25:
Invited, Prof Yang Zhuoqing, SJTU, China TP2-3
16.00-16.25:
Invited, , Prof Klas Hjort, Uppsala U, Sweden
TP1-6
16.25-16.45:
Prof Tao Xie, Harbin Inst. Tech, China TP2-4
16.25-16.50:
Invited, Chao Wang, SUTD, Singapore
TP1-7
16.45-17.10:
Invited, Jer-Chyi Wang, CGU, Taiwan TP2-5
16.50-17.15:
Invited, Cheng Chi, CAS, China
TP1-8
17.10-17.30:
Sen Ren, NPU, China

18.00 to 20.30: Banquet, Poolside, Level 5

 

 Day 3 (5th January 2018)

Meeting Room DO1@M, Mezzanine Floor

Meeting Room DO2@M, Mezzanine Floor

Theme: Sensors / Actuators-2

Theme: MEMS/NEMS-3

FA1-1
9.00-9.25:
Invited, Nan Wang, SMART, Singapore FA2-1
9.00-9.25:
Invited, Jianbing Xie, NPU, China
FA1-2
9.25-9.50:
Invited, K. Okano, Int. Christian University, Japan FA2-2
9.25-9.45:
Sanathanan Muttikula, NTU, Singapore
FA1-3
9.50-10.10:
Hanim Hussin, UITM, Malaysia FA2-3
9.45-10.05:
Norliana Yusof, Universiti Kebangsaan Malaysia
FA1-4
10.10-10.30:
S. Keerthana, Anna University, India
FA1-5
10.30-10.50:
Mukesh Patidar, Shri Vaishnav Vidyapeeth Vishwavidyalaya, India

 10.45 to 11.30: Morning Tea Break and Social Session

13.00 to 17.00: Social Event

 End of Conference Program